0

Twój koszyk jest pusty.

Schładzanie rany oparzeniowych w 4 minuty

Schładzanie rany oparzeniowych w 4 minuty

Ten żel na oparzenia powinien być w każdej domowej apteczce. Schładza rany oparzeniowe w 4 minuty! Opatrunki WATER-JEL HA® są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy ustalić obszar rany oparzeniowej, dopasować odpowiedni rozmiar opatrunku i pokryć nim miejsce oparzenia.

 

 

Swoją kawę lub herbatę zalewasz wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza. A wystarczy nawet niewielkie oparzenie przy 70 stopniach, by skończyło się interwencją chirurga. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej schłodzić ranę oparzeniową, 20 minut pod bieżącą wodą lub w 4 minuty żelem WATERJEL HA®.

Zwykły poniedziałkowy poranek. Czteroosobowa rodzina szykuje się do pracy i szkoły. Tego dnia jednak budzik zadzwonił pół godziny później. Pani Ania w pośpiechu zalewa wrzątkiem herbaty dla całej rodziny. W międzyczasie wbija jajka do rozgrzanej patelni, a drugą ręką wrzuca jeszcze tosty na rozpaloną do czerwoności grzałkę tostera. Auć! Chwila nieuwagi i skóra jej dłoni czerwienieje w gorącym bólu.

To tylko przykładowa historia. Ale jak widać, w takiej atmosferze łatwo o nieszczęście. Jak pokazują statystyki większość oparzeń - zarówno drobnych, jak i poważnych zdarza się w domu. Czy wiesz, jak postępować w przypadku takich oparzeń?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest oparzenie?
  • Jak wytrzymała na ciepło jest nasza skóra?
  • Jakie są skutki i stopnie oparzeń?
  • Jak postępować w przypadku oparzeń?
  • Jak schładzać ranę oparzeniową?
  • Czym jest hipotermia?
  • Jakie są nowoczesne metody schładzania ran oparzeniowych?

Czy jest oparzenie?

Aby zrozumieć czym jest oparzenie, musimy przyjrzeć się temu, jak na ciepło reaguje ludzka skóra. Do pewnego stopnia jest ona w stanie przyjąć pewien „ładunek” ciepła bez żadnego uszczerbku (zob. tabela poniżej). Jak wiesz, naturalna temperatura naszego ciała to ok. 36,6 stopni Celsjusza. Stąd kąpiel w wodzie o takiej czy nawet o kilka stopni wyższej temperaturze, jak również wypicie ciepłej (ale nie gorącej!) herbaty nie stanowi dla nas zagrożenia. Wszystko dlatego, że nasz organizm bez problemu radzi sobie z rozprowadzaniem takich temperatur. Problem pojawia się wtedy, kiedy skóra narażona jest na kontakt z wyższymi wartościami energii cieplnej. Dlatego o oparzeniu mówimy w sytuacji, kiedy ludzka skórka wchłania ciepło w ilości przekraczającej zdolność do jego rozproszenia bez uszkodzeń.


Jakie są stopnie oparzeń?

Jak wynika z powyższej tabelki, w temperaturze 44 stopni Celsjusza ludzka skóra może wytrzymać nawet przez sześć godzin. Ale podnieśmy ciepło o pięć stopni, a wytrzymałość naszej skóry skraca się do 9 minut. Przy 70 stopniach to już tylko jedna sekunda!

O stopniu oparzenia mówi nam powierzchnia oraz głębokość uszkodzeń tkanek ciała. Najlżejsze to oparzenia powierzchowne, które powstają przy temperaturach powyżej 45 stopni Celsjusza i sprowadzają się w zasadzie tylko do zaczerwienionej skóry. Dużo gorzej, kiedy narazimy skórę na kontakt z ciepłem o co najmniej 60 stopni Celsjusza. Wtedy na skórze oprócz zaczerwienienia pojawią się również bąble. A to z kolei oznacza, że mamy do czynienia z oparzeniem częściowym, czyli II stopnia. Najpoważniejsze są oparzenia głębokie (III stopnia). Powstają przy temperaturach przekraczających 70 stopni Celsjusza i obejmują oparzeniem całą grubość skóry. Te oparzenia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i często wymagają interwencji chirurgicznej.